Povijest

U prošlosti središte vojnih događanja i glavna brana u obrani od Turaka, o čemu svjedoče ostatci srednjovjekovne tvrđave plemićke obitelji Barilović, u Domovinskom obrambeno-oslobodilačkom ratu ponovno glavna brana Hrvatske i nikad osvojena – prva crta obrane od srpskog napadača.

Oko nekad znamenitog starog grada, čiji se ruševni ostaci i danas uzdižu na stijeni iznad modrozelene Korane, smjestila su se sela skromnih, pobožnih i radišnih ljudi, koji se ponose svojom bogatom poviješću, ljepotom svoga kraja i vjerom u bolji život.

Stari grad Barilović, razvaline utvrde Belaj, sarkofazi iz doba ilirskih plemena Japoda i Kolapijana, Vražića pećina, Mramorna pećina kod Siče, Bubijeva jama, brdo Martinščak i još puno toga čuvaju uspomenu prošlih vremena i zato ih treba iznova otkrivati.